Vánoční kuba mé šumavské babičky

Vánoční kuba mé šumavské babičky
3.12.2014  |  Stáhnout jako PDF

K vánocům patří tradice. Říkalo se, že když se budeme postit, uvidíme večer zlaté prasátko. Šumava byl chudý kraj a o mase, kaprovi či salátu si mohli tamní obyvatelé jenom nechat snít. Ale čeho byl dostatek, to byly usušené houby. Na Štědrý den se vždy pekl černý vánoční kuba. Černý proto, že obsahoval převážně tmavé druhy hub.

A pro ty, kteří nevěří tomu, co jsem napsala v úvodu článku, přikládám fotografii receptu na "černého vánočního kubu" z knihy od Lucie Kohoutové s názvem "Tradičné svátky a recepty ze šumavské vesnice".

Autor receptu z fotografie: Lenka Kohoutová; otištěno v knize TRADIČNÍ SVÁTKY A RECEPTY ze šumavské vesnice; nakladatelství DONA s.r.o. 2017.

Na přípravu mého repceptu budete potřebovat

  • 100 g sušených hub
  • 6 ks staršího bílého pečiva (housky nebo rohlíky)
  • 1 dl mléka
  • 4 polévkové lžíce krupice
  • 4 vejce
  • hrst uvařených krup (lze vynechat, případně přidat více či méně dle vlastního uvážní)
  • 40 g sádla
  • 1 větší cibule
  • 3 stroužky česneku
  • Sůl, majoránka, mletý pepř

Postup

Sušené houby namočíme, do vlažné vody, nejlépe přes noc. Změklé houby uvaříme v osolené vodě. Necháme je okapat na sítku a pak je nasekáme na drobnější kousky.

Pečivo nakrájíme na kostičky, vložíme do mísy a pokapeme připraveným mlékem. Přidáme krupici a rozšlehaná vajíčka. Vše důkladně promícháme.

Mezi tím dáme na rozpálenou pánev sádlo, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a asi 5 minut smažíme.

K cibulce vložíme nasekané houby a rozdrcený česnek a krátce zarestujeme. Pánev odstavíme. Přidáme sůl a majoránku.

Zamícháme a osmahnutou směs přidáme do mísy s pečivem. Nakonec přidáme čerstvě umletý pepř, promícháme. Zlehka ochutnáme, je-li pokrm chuťově vyvážený dle našich zvyklostí.

Připravenou zapékací misku, kterou jsme si vymastili sádlem a vysypali strouhankou, naplníme připravenou směsí.

Rada:   Volíme raději prostornější zapékací misku nebo pekáč. Výška směsi by měla být maximálně 4 cm vysoká, aby se černý kuba propekl a na povrchu byl krásně křupavý.

Vánočního kubu pečeme v troubě, předehřáté na 180 °C přibližně 30 minut. Povrch musí mít zlatou barvu. Je-li upečený i uvnitř poznáme, když do těst zapíchneme špejli a po vyndání bude suchá.

Co říkáte, že už cítíte tu vůni. Tuším, že ano, voní krásně.

  • Nový komentář
  • Miš 28.6.2022 23:08
    Dobrý den paní Marcelko,
    Tady s vámi nehodlám polemizovat, neboť vím, že co kuchařka to jiný recept. I v naší rodině jsem se díky ženitbou svých dětí setkal s několika kuby, a tak se zmíním jen o tom, který jsme uvařili, nemajíce sušených hub, z mražených.
    Vzpomněl jsem si totiž, jak jsem na vojně smažil houby v kotlíku a pro absenci vajec, je alespoň řádně vysmahnul, že byly téměř bez vody, a ejhle, chutí značně připomínaly pokrm ze sušených hub. Zkusili jsme to tedy i u toho kuby, a opravdu dobrý, řekl bych, že i lepší, neboť oproti sušeným houbám jsou tyto křehčí. Nyní máme kubu i několikráte do roka, používáme totiž i syrové houby. Jen se musí opravdu pořádně vysmahnout. Málo vysmažené se dají také jíst, ale tu správnou chuť to nemá.
    Odpovědět
  • Milan 22.12.2021 9:53
    Šumavský kuba bez krup,nemá s kubou nic společného.Hubník pochází z krkonoš,máte to popletené.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 22.12.2021 18:36
      Zdravím. Milane, jste druhý knihovtipný komentující tohoto receptu. To, že se kuba připravuje z krup, hub, majoránky a česneku přece ví každé mimino. Já jsem jen napsala recept mé šumavské babičky, která mu tak skutečně říkala. Bohužel, už není mezi námi, tak s ní já ani Vy už o názvu nemůžeme polemizovat.
      Vaše babička Vám určitě neříkala, že není dobré se povyšovat, poučovat a kritizovat. Protože, kdyby ano, rozhodně byste svůj komentář tak neformuloval. M.
      Odpovědět
  • Marie Hřebejková 28.8.2017 14:51
    Vánoční kuba - toto znám jako hubník z Turnovska. Kubu dělávala moje babička z uvařených krupek, sušených hub, soli, majoránky, česneku a pepře. Vše smíchala, dala do pekáče důkladně vymazaného sádlem a zapekla do zlatova.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 29.8.2017 9:51
      to Marie Hřebejková: Paní Hřebejková, "kuba" je rozhodně z krup, to máte pravdu. Z tatínkova vyprávění ale vím, že jako rodina měli hodně hluboko do kapsy. K snídani byla třeba mléková polévka, k obědu vařený tuřín a k večeři rozvar ze sušených švestek. Těžko si to dneska někdo umí představit.
      Na vánoce si připravili "černého kubu": ze sušených hub a zbytků pečiva. Já tento pokrm připravuji tak, jak ho dělala má šumavská babička. Je to regionální pokrm s regionálním názvem.
      Klasického "kubu" tak, jak jste ho popsala Vy, také někdy připravuji, ale s ohledem na přítomnost česneku a absenci žlučníku si tuto dobrotu musím odříci.
      Odpovědět