Postřehy
-
20.1.2018
Jak jsem vařila v Bratislavě (workshop)
Moje vášeň pro vaření mne nečekaně zavedla až na Slovensko. Uveřejnila jsem jeden ze svých receptů na největším slovenském kulinářském portálu VARECHA.SK a umístila jsem se mezi pěticí nejsledovanějších receptů měsíce. A díky tomuto faktu jsem vyhrála účast na workshopu, který VARECHA.SK pořádala a vedl ho slovenský šéfkuchař Andrej Saturi.
-
6.10.2016
Nové koření aneb „MÁTE CHUŤ?“
S novým kořením mám spojenu jednu humornou příhodu. Odjakživa jsem si ráda pochutnávala na jídlech pikantních, ostrých a kyselých. Jedinou možností, jak tyto své chutě uspokojit v období socialismu, bylo připravit si je doma.
-
26.5.2016
Spartská černá polévka MELAS ZOMOS
MELAS ZOMOS byl pokrm podávaný vojákům ve staré řecké Spartě. Po seznámení se s touto neobvyklou tradicí už vím, proč má fotbalový klub SPARTA takovou barvu svých dresů.
-
11.5.2016
Příběh dvakrát zapomenutého kořene
Minulý rok v říjnu jsem našla v ledničce kousek zapomenutého kořene. Protože ráda experimentuji, zasadila jsem tento již nepoživatelný kousek kořene do květináče.
-
30.12.2015
Báseň o chebských knedlících z 19. století
Není obvyklé, aby se básníci a spisovatelé věnovali ve svojí tvorbě gastronomické oblasti. Určitě všichni rádi jedli. Pokud byli spokojeni, a neobešlo se to bez přejedení, mohl je zkonzumovaný pokrm inspirovat i k literárnímu dílu. Důkazem je báseň „Knedlíky“ od hraběte Clemense Zedtwitze von Liebenstein z Libé u Chebu.
-
17.11.2015
Jak mi koprová omáčka zachránila život
Když vám ve žlučníku narostou kameny, zcela zásadně vám to změní stravovací návyky. Nastoupí drastická dieta. „Improvizovaná“ koprová omáčka se dát připravit i při dodržení všech dietních postupů. A věřte, že chutná velmi dobře.
-
4.7.2015
Chanovice – 4. 7. 2015 – Den řemesel 2015
13. ročník přehlídky řemeslných dovedností Plzeňského kraje
-
25.4.2015
Špetka, kapka, kwintlík, žejdlík – historické váhové a objemové jednotky, a další zaniklá nebo nepoužívaná slova
Když jsem si přečetla zadání receptu na Kávové želé, vůbec jsem nevěděla kolik a čeho. No nedivte se, je to recept z konce 19. století. Posuďte sami: Svaří se žejdlík silné černé kávy se 4 loty cukru. Pak se nechá vařit 1 ¼ lotu dobré vyziny v ½ žejdlíku vody. A recept takto dále pokračuje.
-
23.2.2015
Žďárská domácí zabijačka - tradiční a pravá, jako z obrázků pana malíře Lady - část 4.
Zabijačka - „den, na který se nedá zapomenout“. V den zabijačky se vstává velmi brzo, nejpozději ve 4 hodiny ráno. Je třeba zatopit pod venkovním kotlem i do dvou dalších kamen a začít ohřívat vodu.
-
23.2.2015
Žďárská domácí zabijačka - tradiční a pravá, jako z obrázků pana malíře Lady - část 5.
Den po zabijačce. Ani tento den není žádné volno. Práce zbývá ještě hodně. Výsledkem celé zabijačky je zpracování 98 % celého prasátka od rypáčku až po ocásek. Nevyhodí se téměř nic. Takovéto důkladné zpracování by se dnes mělo vyučovat v rámci řádné školní výuky. Je to příklad dokonalého využití surovin.
-
22.2.2015
Žďárská domácí zabijačka - tradiční a pravá, jako z obrázků pana malíře Lady - část 3.
Den před zabijačkou. Nejdůležitějším aktem celého dne je přivézt živé prase a umístit ho do chlívku. Jak si přečtete dál, není to vždy procházka růžovým sadem, ale tvrdý boj ....
-
19.2.2015
Žďárská domácí zabijačka - tradiční a pravá, jako z obrázků pana malíře Lady - část 1.
Asi před osmi roky jsme se s bratrem a našimi rodinami dohodli, že uspořádáme pravou staročeskou zabijačku, přesně takovou, jak jsme si ji s bratrem pamatovali z dětství. S ovarem, jitrnicemi, jelítky, tlačenkou, škvarky a sádlem a celou tou atmosférou, která kolem toho panovala. Mělo to jediný háček, že jsme se neměli koho zeptat.
-
19.2.2015
Žďárská domácí zabijačka - tradiční a pravá, jako z obrázků pana malíře Lady - část 2.
Týden do zabijačky. Pro převoz prasete musíte mít také přívěsný vozík za auto, pevnou bednu na přepravu prasete, kterou umístíte na přívěsný vozík. Poslední prasátko (200 kg jsme vezli ze vzdálenosti 40 km).
-
18.12.2014
Obrázky z adventního trhu na zámku Hradiště l.p. 2014
Já a tenhle zámek máme k sobě, tak trochu, osobní vztah. Narodil se tady můj pradědeček. Jeho původ je do jisté míry zahalen tajemstvím. Jezdím sem moc ráda a opatrně nasávám atmosféru dávno minulých časů.
-
16.12.2014
Voňavý skořicový vánoční stromeček - dekorace štědrovečerního stolu
Potěšte o vánocích sebe, své známé a kamarády vůní skořice. Vyrobte si sami pro Váš vánoční stůl skořicový vánoční stromeček. Voní nádherně a je to tak snadné……
-
3.12.2014
Síla kysaného zelí
Kysané zelí je céčková bomba, která vás postaví na nohy nejen při nachlazení, pomůže vám vystřízlivět a zažene bolest hlavy po nějakém veselém alkoholovém večírku.