Recept na ostružinovou (malinovou, rybízovou) šťávu – ostružinový sirup

Recept na ostružinovou (malinovou, rybízovou) šťávu – ostružinový sirup
17.9.2015  |  Stáhnout jako PDF

V horkých letních dnech ostružinová šťáva, naředěná vodou, je chutné osvěžení a na podzim, přidáním šťávy do čaje, místo cukru, vznikne velmi lahodný nápoj.

Na přípravu ostružinového šťávy budeme potřebovat

  • 1 kg vyzrálých ostružin
  • 10 g kyseliny citronové
  • 0,6 l vody
  • 1,5 kg krupicového cukru
  • 8 čistých skleniček o obsahu 2 dl
  • Nálevka (trychtýř)

Postup přípravy ostružinové šťávy

Vyzrálé ostružiny dobře opereme. Vložíme je do mísy (nerez, porcelán nebo sklo) a důkladně je rozmačkáme.

Zalijeme je připravenou studenou vodou a zasypeme 10 g kyselin citronové. Vše promícháme.

Rozmačkané ostružiny s vodou a kyselinou citronovouRozmačkané ostružiny s vodou a kyselinou citronovou
Zdroj:  Marcela Hackerová

Nádobu pokryjeme potravinářskou folií nebo celofánem a přemístíme ji na chladnější místo. Přes folii položíme ještě utěrku, aby na ovoce nešlo světlo.

Ovocnou směs necháme zrát 24 – 48 hodin.

Připravíme si nádoby na hotovou šťávu. Mám zkušenost, že lepší jsou menší lahve, ale záleží jen na vás, jaký obsah si zvolíte.

Vyzrálou směs ovoce slijeme přes cedník, kde nám zbude převážná část zrníček z ostružin.

Aby byla šťáva krásně průzračná, ještě ji přefiltrujeme přes plátno. Já jsem použila čistě vypranou starší utěrku. Šťávu odměříme. Z uvedeného množství získáme +/- litr surové šťávy.

Šťávu přelijeme do hrnce a přidáme 1,5 kg krupicového cukru.

Vždy platí, že na 1 litr surové šťávy přidáme 1,5 kg cukru.

Hrnec se šťávou položíme na tepelný zdroj a zahříváme maximálně do 80 °C. Za tuto dobu se nám cukr rozpustí. Průběžně sbíráme pěnu. Na ostružinách se jí vytvoří poměrně hodně.

Uvařenou šťávu odstraníme z tepelného zdroje. Přesvědčíme se, že jsme opravdu odebrali všechnu sraženou pěnu. Nyní můžeme začít plnit skleničky.

Při nalévání šťávy do skleniček je výborným pomocníkem trychtýř (nálevka).  Skleničky uzavřeme a převrátíme na 15 minut dnem vzhůru. Použijete-li korkové nebo jiné zátky, sklenice raději nepřevracejte.

A máme hotovo. Hned ochutnejte. Mňam, je to dobrota.

RADA:     Silně obarvenou utěrku nebo plenu od ovoce jen vymáchejte ve studené vodě, dejte do staršího hrnce se studenou vodou, posypte běžným práškem na praní a nechte 15 minut vyvařit. Obraceným koncem měchačky občas zamíchejte. Pak vodu vylijte a celý proces opakujte ještě jednou. Na utěrce nebude žádná skvrna a bude zářivě bílá.

  • Nový komentář
  • adolf.levy.496@gmail.com 31.8.2023 17:52
    Prosím, lze použít na stavu mražené ovoce ?děkuji. Vlasta
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 31.8.2023 18:33
      Zdravím Vlasto.
      Já osobně jsem to nezkoušela, ale z mnoha stran vím, že lze. Divila jsem se, proč někdo v lednu zavařuje jahody nebo ostružiny a bylo mi řečeno, že v létě nebyl čas a čas se našel až po Vánocích. Pokud máte hluboce zamrazené ovoce, klidně se dejte do díla. M.
      Odpovědět
  • Andrea 10.8.2023 17:39
    Dobrý den, paní Marcelko.
    Právě jsem dotvořila dle Vašeho receptu sirup z ostružin.
    Jen mám hrozný strach, že začne kvasit. To se nijak nekonzervuje?
    Sirup dělám poprvé v životě, tak nemám zkušenosti.
    Děkuji pěkně za odpověď.
    Pěkný den.
    Odpovědět
    • Lenka 12.8.2023 13:42
      Dobrý den,
      tuto stavu dělám již potřetí. Davam jí to skleněných lahví od alkoholu a vždy před uzavřením, když šťáva trochu zchladne, nalijí návrh půl lžičky jakékoliv palenky. Zatim mi nikdy neskvasila a vydržela další rok, déle nevím, vždy se za ten rok vypije a pak se dělá další ????
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.8.2023 20:16
      Zdravím Vás, Andreo.
      Každý rok vařím sirup z ostružin a nikdy se mi nestalo, že by zkvasil. Zásadní je naprostá čistota sklenic (to určitě víte), nemíchat sirup lžící, kterou jsme ochutnávali. V sirupu je konzervantem cukr a kyselina citronová. A to, co Vám poradila diskutující Lenka je výborná rada, protože alkohol je také skvělý konzervant.
      Díky Lenko.
      Andreo, sirup se nejen podaří, ale i vydrží do spotřebování. M.
      Odpovědět
  • Stáňa 12.7.2023 11:29
    Děkuji za skvělé recepty. Konkrétně u tohoto receptu, myslíte, že by se kyselina citronová dala nahradit šťávou z citronu? Chemické přísady nemám moc ráda. Děkuji.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.7.2023 17:03
      Zdravím Vás, Stáňo.
      Když přemýšlím o Vaší otázce, řekla bych, že šťáva ze dvou citronů by kyselinu citronovou mohla nahradit. Sice to nemám vyzkoušené, ale když připravuji švestvková povidla, přidávám do nich citronovou šťávu ze 2 citronů na 1,5 kg vypeckovaných švestek. A ještě se mi nestalo, že by se povidla zkazila. M.
      Odpovědět
    • Stáňa 16.7.2023 20:38
      Děkuji za radu, asi to zkusím nakombinovat, přece jen povidla se dlouho odpařují, jsou mnohem trvanlivější.
      Odpovědět
  • Ludmila Kratochvílová 30.8.2022 13:39
    Dobrý den. Chci ostružiny dát do odšťavňovače a k tomu aronii. Jak mám potom postupovat?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 31.8.2022 12:34
      Dobrý den, paní Ludmilo,
      já osobně nemám moc dobré zkušenosti s odšťavňovači, zejména když se dělá marmeláda. Nejvíce pektinů obsahují slupky a s těmi si odšťavňovače neumí moc poradit. Ale Vy máte určitě své zkušenosti.
      Já bych bych postupovala od bodu (modrý), kde píšu, že na 1 litr surové šťávy přidáme 1,5 kg cukru. Nyní bych přidala i uvedené množství vody a kyselinu citronovou a následně zahřívala na 80 °C. Ta kyselina citronová je důležitá pro stabilizaci výsledného produktu (sirupu). Tak ať se podaří. M.
      Odpovědět
  • Marie 11.8.2022 15:41
    Dobrý den můžu ostružiny rozmixovat děkuji
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 14.8.2022 19:54
      Dobrý den, Marie,
      Vaší otázce jsem zcela neporozuměla-nevím, kdy chcete ostružiny rozmixovat. Já jsem je neprve rozmačkala a nechala odstatát, aby pustily šťávu. Pokud je chcete rozmixovat v této fázi, pak klidně můžete, ale šťouchadlem na brambory to také jde. A navíc mixováním se do šťávy vhání miniaturní bublinky vzduchu, které následně tvoří velké množství pěny.
      Pokud máte na mysli mixování místo pasírování, pak bych od toho upustila. Ostružiny mají poměrně velká semínka a výsledný produkt nebude stát za nic.
      Pokud jsem psala o něčem jiném, než jste měla na mysli, napište. Zdravím. M.
      Odpovědět
    • Ludmila 4.7.2023 15:49
      Dobrý den, zrovna jsem dodělala malinovou šťávu, jak ji dělala moje maminka - maliny nechat trochu prokvasit, aby pustila šťáva (cca dva dny), pak vylisovat přes plátýnko, zvážit šťávu a nasypat stejné množství cukru a poté vařit a sbírat pěnu. Letos bych chtěla zkusit šťávu z malinoostružiníku - chápu to správně, že to má zpracovávat hned?
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 5.7.2023 10:31
      Paní Ludmilo,
      ve svém článku píšu (pod druhým obrázkem a modře zvýrazněné): "Ovocnou směs necháme zrát 24 – 48 hodin". Takže ne hned, ale až za 1 až 2 dny. Snad Vám moje odpověď pomůže připravit si tuhle moc chutnou šťávu. M.
      Odpovědět
  • František 8.8.2022 11:57
    Dobrý den, proč nesmí ostružiny zkvasit? Já takhle dělám malinovou šťávu (kvašenou) a je výborná. Navíc tím kvašením dlouho vydrží. Děkuji a přeji krásný den
    Odpovědět
  • Lenka 10.9.2020 12:08
    Dobrý den, jde tento recept použít i pro jahody??? Děkuji
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.9.2020 16:17
      to Lenka: Lenko, zkusila bych to úplně stejným způsobem, jen bych ubrala množství kyseliny citronové. Použila bych na 1 litr přepasírované šťávy z jahod jen 4 g. Vyzkoušejte, nemůže se nic stát. Pokud by to nedopadlo podle Vašich představ, lze udělat ze šťávy marmeládu za pomoci přidání želírovacího přípravdku. M.
      Odpovědět
    • Michaela Havránková 31.10.2020 14:46
      to marcela: Proč se šťáva musí nechat zrát než se začne vařit a plnit do skleniček?
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 2.11.2020 11:04
      to Michaela Havránková: Šťávy se připravují dvojím způsobem zastudena a zatepla. Moje šťáva je připravována zastudena.
      Rozmačkané ovoce společně s přidanou vodou se musí nechat odstát (zrát) na chladném místě proto, aby se do šťávy vylouhovalo barvivo ze slupek a semének a pektiny obsažené v buněčné šťávě. Šťáva ale nesmí zkvasit, proto se nádoba ukládá na chladné místo.
      Pokud byste dělala výluh zatepla (rozměčkané ovoce se nechá několik minut povařit), budete mít o něco větší výtěžnost šťávy, protože teplem se rozpouští slizové látky, které na sebe vážou část ovocné šťávy, která by přešla po vylisování do odpadu. Srdečně zdravím. M.
      Odpovědět
    • Růžena 23.7.2022 3:13
      Dobrý den, napadlo mě udělat šťávu za studena podle vašeho receptu, ale když z ostružin vymačkám šťávu, zbyde drť, která se následně vyhodí. Nebylo by dobré tu drť nechat povařit , procedit a přidat k té šťávě připravené za studena?
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 25.7.2022 11:11
      Dobrý den, Růženo,
      rozumím Vám, je Vám líto část úrody vyhodit. Já bych tu "echt" šťávu nepančovala. Protože ke zbytkům (jádra a část dužiny) musíte přidat vodu. Vinaři tomu říkají, že vyrábějí "druhák" nebo ty ještě šetrnější "třeťák".
      Zkuste k té drti přidat přiměřené množství vody, povařit, procedit a pak přidat cukr dle vlastního uvážení. Zkrátka udělat limonádu k rychlé spotřebě. M.
      Odpovědět
  • Lenka Hlavata 10.9.2020 12:08
    Dobrý den, jde tento recept použít i pro jahody??? Děkuji
    Odpovědět
  • Daniela 7.9.2020 19:16
    Hledala jsem a našla Váš recept....velmi děkuji. Zkouším sirup poprvé, Snad se mi nezkazí. Sklenice mám umyté vařící vodou ...víčka vyvařená, tak uvidím...Daniela
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.9.2020 10:25
      to Daniela: Doufám, že jste byla s výsledkem spokojená. Mně se šťáva nekazila, tak snad ani Vám. M.
      Odpovědět
  • Jiřina 27.8.2019 8:36
    Dobrý den,
    Šťávu nechám na tepelném zdroji jen do těch 80stupňů a pak hned sundavám nebo ji při té teplotě nechám třeba půl hodiny?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.8.2019 22:46
      to Jiřina: Když šťáva dosáhne 80 °C, hrnec odstavte z tepelného zdroje a hned plňte do skleniček.
      Čím déle byste zahřívala, tím více by Vám šťáva houstla.
      Odpovědět
  • Veronika 21.8.2019 22:20
    Dobrý den, dá se pěna zužitkovat? Přijde mi ji škoda vyhodit 🤣🤣🤣
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 22.8.2019 9:12
      to Veronika: Dobrý den Veroniko, i mě přišlo jako velká škoda pěnu vyhodit. Prostě jsem nasbíranou pěnu dala do sklenice, zavřela víčkem a dala do lednice. Postupně jsem z ní odebírala a připravovala z ní limonádu, do které jsem dle libosti přidala citron, kostky ledu, mátu, čerstvé ovoce. Jiné využití mě nenapadlo.
      Odpovědět
    • Ludmila 4.7.2023 15:51
      Sebranou pěnu jsem dávala dceři na tvarohové neplněné knedlíčky
      Odpovědět
  • Jana Dlabajova 12.8.2019 12:19
    to marcela: ostruziny melu na odstavnovacim mlynku marmelada je vyborna
    Odpovědět
  • Jana 5.8.2019 14:52
    Dobrý den.Mám dotaz ohledně šťávy, kterou jsem přioravovala z červeného rybízu.Šťáva mi zrosolovatělaKde jsemudělala chybu?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.8.2019 10:21
      to Jana: Dobrý den, Jano,
      na Vaši otázku odpovím, že chybu jste nemusela udělat nikde. Rybíz, na rozdíl třeba od ostružin, obsahuje pektinu poměrně hodně (látka, která způsobuje želírování).
      Někdy se to zkrátka stane, protože nemáme doma laboratoř, abychom přesně stanovili (my všichni), kolik přidat vody, abychom místo šťávy neměli rosol.
      Zkuste udělat pokus: šťávu-rosol znovu dejte do hrnce a zahřejte s přidáním další vody (nevím, kolik šťávy jste vařila, ale na uvedené množství bych tipla 1,5 - 2 dl vody), povařte a uvidíte. Držím palce. Marcela
      Odpovědět
  • Petra 29.7.2019 15:27
    Zdravím, dnes jsem dělala poprvé štávu podle vašeho receptu, je VÝBORNÁ hned jsme ji ochutnali a ted už budeme jen doufat že opravdu nějaký ten měsíc vydrží :-)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 30.7.2019 9:58
      to Petra: Dobrý den Petro, děkuji za zprávu, že se Vám šťáva povedla a chutnala Vám.
      Jak jsem psala, že nejraději dělám menší skleničky. Pokud budou skleničky od dohotovení zavíčkované, rozhodně se s nimi nic nestane třeba 2 roky. Ale po otevření, ji pak ukládám do ledničky.
      Odpovědět
  • Zuzana 4.9.2018 22:17
    Děkuji za skvělý recept, sirup je výborný, jen to pasirovani byl trochu boj. Zkusím to risknout a nechat ve spíži místo lednice. Věřím, že vzhledem k množství přidaného cukru se nezkazí. Jdu na Vaše další recepty!
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 5.9.2018 9:52
      to Zuzana: Dobrý den paní Zuzano, já jsem včera dělala z ostružin marmeládu a jak píšete. Je to boj. Kdyby měl někdo snazší návod na pasírování, určitě ho všichni uvítáme, ale já zatím žádný jiný neznám. Zkoušela jsem i odšťavňovací hrnec (pomocí páry), ale byly to marně vynaložené finanční prostředky, protože to nejlepší z ovoce zůstalo v hrnci.
      Sklenice se šťávou (sirupem) nechte do otevření klidně ve spíži, ale když lahev otevřete, dejte ji raději do lednice. Jedna se tam vždy vejde. Srdečně zdraví Marcela
      Odpovědět
    • Eva 28.7.2024 20:27
      Dobrý den, marmeládu z ostružin dělám už dlouhé roky.. Právě ostružiny velice dobře želírují. Ostružiny dám do velkého hrnce vařit aspoň 30 min, musí povolit slupka.Pak nechám mírně vystydnout a odšťavňuji v odšťavňovači. Měl by být šnekový.V odstředivém to jde taky ale musíte to zopakovat aspoň 3x. Odšťavňovač by měl být kvalitnější tz. dražší. Mám vyzkoušeno že ty levné to nezvládnou. Takže opravdu si ušetříte spoustu ruční práce .A pak jen přidám cukr dle chutí, uvařit,naplnit zavřít. Takže jde to i z odšťavňovači doporučuji vyzkoušet.Ale vzhledem k tomu že právě té marmelády z ostružin máme hodně hledala jsem recept na šťávu a našla vaši stránku, takže vyskouším. Hezký den.
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 29.7.2024 13:20
      Evo, díky za tak krásně podrobný komentář. Recept jsem psala v roce 2015. Pak jsem si pořídila několik pasírovacích pomocníků (postupně) a všechny pod náporem mého snažení se polámaly nebo byly zkrátka nekvalitní. Loni jsme si koupili elektrický pasírovač z Itálie a to je opravdu jiná liga.
      S těmi ostružinami máte naprostou pravdu, mají hodně pektinů a zavařenina krásně houstne. Děkuji Vám za komentář a přeji krásné léto. M.
      Odpovědět
  • Ludmila 9.8.2017 13:29
    Prosím, nemusí se ostruž.šťáva konzervovat, vydrží i na zimu ve spíži ? Děkuji a přeji pěkné léto! Ludmila
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 9.8.2017 19:46
      to Ludmila: Paní Ludmilo, vydrží a nic se se šťávou (sirupem) nestane. Mám vyzkoušeno, že vydrží i dva roky. Maximálně zhoustne, ale kvalita zůstane. Skladovat skleničky v chladnu nemusíte, ale po otevření bych skleničku přemístila do ledničky.
      Odpovědět