Na použití dobromysli se v naší kuchyni již zapomnělo. Přesto si ji v plané formě můžete v létě bez problémů natrhat. Sbírá se pouze nať. Dobromysl obecná známá spíše jako oregano má široké uplatnění. Je velmi chutným doplňkem polévek i na maso.
Dobromysl je zdomácnělá ve francouzské a italské kuchyni. Z latinského názvu je zřejmé, že jde o italské „oregano“, španělské a mexické „oregáno“ – výrazné koření jídel těchto oblastí. Významné uplatnění má rovněž v kuchyních jižní Francie a Provence.
Jméno dobromysl (Origanum vulgare) je odvozené z řeckého origanon nebo origanos (oros = hora a ganos = lesk, ozdoba), nebo také „potěšení hor“.
K jejím lidovým názvům patří voněklas, červená mysl, zimní majoránka.
Na Slovensku dobromysli říkají pamajorán.
Dobromysl měla kdysi u nás kouzelné určení. Patřila totiž mezi tzv. „svatojánské kvítí“, trhané na svátek sv. Jana, které mělo chránit po celý rok lidi i domácí zvířata před nemocemi.
Dobromyslí se dala přičarovat prý i láska, jak praví i jedna z našich národních písniček: „Chodila po roli, trhala kúkolí, aj tu dobromysel, co by šohaj přišel.
Pojídání v pokrmech mělo přinést i „dobrou mysl“ – tj. veselou náladu.
Dobromysl je vytrvalá bylina, vlnatě chlupatá a načervenalou lodyhou. Celá rostlina příjemně kořenitě voní. Roste na slunných stráních, pasekách, v křovinách. Je rostlinou medonosnou.
Rostlina se velice dobře množí, při každém kontaktu se zemí rychle zakořeňuje.
Na sušení se sbírá v červenci.
Dobromysl je léčivá.
Obsahuje hlavně silici (tymol), třísloviny a hořčiny. Pomáhá při kašli a má protizánětlivé účinky. Dobromysl podporuje chuť k jídlu.
Dobromysl vytváří řadu variant, a to podle místa výskytu s různým obsahem a složením silice.
Čerstvá dobromysl se používá málo. Já ji přidávám čerstvou do polévek, např. dršťkové polévky z vepřového žaludku. Čerstvou můžete použít také na ryby, k usmaženým vajíčkům, do pomazánek nebo na zeleninové saláty.
Je velice vhodná ke skopovému a telecímu masu. U tučnějších jídel pomáhá dobře trávit a zvýrazňuje jejich chuť.
Výborná je do nádivky (nejen velikonoční), ale i do karbanátků, sekané, nebo ji přidejte k dušenému masu na zelenině.
Nesmí chybět jako čerstvá ozdoba pokrmů, zejména těstovin a domácí pizzy, chuťově vynikající je i jako doplněk čočkového salátu.
Dobromysl je zdravou obměnou koření používaného v mojí kuchyni.
Do jídel se přidává i jako sušená.
Pro svoji podobnost s vůní majoránky, se používá jako její náhražka. V Mexiku tvoří součást koření „chilli“ (směs různých druhů pálivých papriček a vonných bylin).
Bez dobromysli si nelze představit výtečné mexické jídlo „chilli con carne“.
Španělé ji používají k provonění svých typických jídel „z jednoho hrnce“.
Dobromysl je neodmyslitelnou součástí směsi bylin nazývané Provensálské koření (bazalka, estragon, oregano, rozmarýn, saturejka, tymián a další).
Natrhejte si v létě vlastnoručně divoce rostoucí dobromysl.
Pokud ji nenajdete, zakoupíte ji čerstvou i v našich marketech.
-
Nový komentář
-
Aleš K. 13.4.2019 8:26 Odpovědět
-
Marcela . 13.4.2019 12:18 Odpovědět
-
BB Rad 22.8.2021 10:46 Odpovědět
-
Marcela . 24.8.2021 10:57 Odpovědět
-